http://oykuhaliyikama.com/wp-content/uploads/2020/09/Hizmetler-1.png

İstanbul bölgesinde halı yıkama hizmeti veren firmamız doğal ürünler kullanarak anti-bakteriyel halı yıkama hizmeti işlemleri nasıl yapılır. Yıkama aşamaları nasıl ilerliyor? sorularının cevabını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

HALI YIKAMA’DA YAPILMASI GEREKENLER:

  • Yıkama işleminin öncesinde ilk yapılacak işlem halıların cinslerine göre ayrılmasıdır.
  • Yıkama işleminin öncesinde halı toz alma, süpürme işlemi yapılmalı, yıkama yöntemi belirlenmelidir.
  • Yıkanacak halının cinsine göre ürün doğru ürün seçimi yapılmalıdır.
  • Yıkama yapacak personelin halı yıkama ve temizlik konusunda profesyonel olması önemlidir.
  • Durulama suyu kesinlikle kuyu suyu olmamalıdır.(PH oranlarına göre halılara su bile zarar verebilir.)
  • Sıkma makinesi güçlü özelliklere sahip olmalıdır.
  • Kapalı kurutma odaları olsa bile bazı cins halılar sararma yapabileceği için açık havada kurutulması gereken halı cinsleri bilinmelidir.
  • Halılar kalite kontrol odasında iyice incelendikten sonra paketlenmeli ve en kısa süre zarfında adrese teslim edilmelidir.

TOZ ALMA:

Yıkanacak halıların yıkamadan önce tozlarının alınması, yıkama kalitesinin maksimum seviyede olmasında önemli rol oynamaktadır. Toz alma işlemi uygulanan halı daha canlı renklere sahip olacağı gibi, sağlık açısından da tamamen hijyenik hale gelmektedir.

HALI YIKAMA:

Yıkanacak halı cinsine göre ayrıldıktan sonra elde halı yıkama işlemi mi uygulanacak, otomatik makineyle mi yıkanacak bilinmelidir. Yanlış seçim yapmamak için profesyonel ekiplerle çalışmak maksimum başarı getirir.

ÜRÜN SEÇİMİ:

Genel olarak yıkama yerlerinde hep aynı ürün kullanılmaktadır. Lakin kir çıkarma özelliğine sahip, insan sağlığını olumsuz olarak etkilemeyecek, leke çıkarma odaklı ürünleri kullanmak başarı getirir. Farklı ürünleri test ederek başarılı ürün kullanımı gerçekleştirilebilir. Doğal ürünleri seçmek en başlıca kuralınız olmalıdır.

DURULAMA SUYU:

Durulama suyu içerisinde kireç olduğu zaman halı tüyleri sertleşmektedir. Kuyu suyu PH değeri yüksek olduğu için bazı halılara zarar verebilmektedir. Arıtıcı bir sistem kullanmak hem halıların daha canlı, parlak olmasına ve maksimum temizliğe yol açar.

PERSONEL:

Halı yıkamada çalışan personelin bilgisi ve tecrübesi çok önemlidir. Halınıza zarar gelmemesi için uzman ekip tarafından işlemler yapılmalı, hata sayısı 0’a indirilmelidir.

SIKMA:

Yıkanmış ve durulanmış halının sıkma işlemi oldukça önemlidir. Halının içerisindeki suyu tamamen bırakması için sıkma makinesine yerleştirilen halının doğru devirde, doğru yönde yerleştirilerek işlem yapılması gerekmektedir. Doğru yapılmayan işlemlerde halı suyu tamamen bırakmadığı sararmalar görülebilir.

 KURUTMA:

Kuruma işlemi kapalı kurutma odasında nem çeken özel cihazlarla yapılmaktadır. Bazı cins halılar kapalı kurutma odalarında sararma yapabilir. Sararma yapan cins halılar açık havada, toz tutmayacak şekilde özel bir ortamda yapılmalıdır.

SON KONTROL ve PAKETLEME:

Kalite kontrol bölümünde ise halılar güzelce kontrol edilir. Burda dikkat edilmesi gereken temizlik işleminin başarılı olup olmadığı, halının üzerinde leke kalp kalmadığıdır. Kalite kontrol aşamasında tespit edilen sorun olursa halı tekrardan yıkama işlemine sokulmaktadır.

Bu yüzden halı yıkama firması seçerken işini bilen firmaları tercih etmek önemlidir. Halı yıkama kolay gibi görülse de titizlik ve bilgi gerektiren bir işlemdir. Halılara yanlış yapılacak müdahale halınızın kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir.